Szeregi promieniotwórcze w Twojej okolicy

radon szczecin 28
Szeregi promieniotwórcze, jak drzewo genealogiczne, przedstawiają chronologicznie przemiany radionuklidów, do których dochodzi podczas rozpadów promieniotwórczych.

Jedno spojrzenie na szereg orientuje Cię od razu (dzięki strzałkom), który izotop jest macierzysty dla danego radionuklidu, a który jest izotopem następczym (progenem).

To spojrzenie stanowić może impuls dla dalszych Twoich rozważań o liczności progenów radonu i ich wyrafinowanym sposobie podróżowania w przestrzeni.

Czy zdziwiło by Cię, gdybyś przeczytał tu, że woda w cyklu hydrologicznym, wykorzystuje sposób podróżowania do złudzenia przypominający transport radionuklidów?  Niemniej jednak woda, która w przeciwieństwie do radionuklidów nie jest pierwiastkiem a związkiem chemicznym tlenu i wodoru nie podlega przemianom jądrowym – a fizycznym.

Prawdopodobnie ze względu na powszechność tak trudno nam przystanąć i zachwycić się zjawiskami transportu w przyrodzie, kiedy woda (lód tj. ciało stałe) z zamarzniętej gleby przechodzi do powietrza (para wodna tj. gaz) w wyniku sublimacji, oraz  z powietrza po resublimacji z powrotem na ziemię (śnieg  tj. ciało stałe)

i kiedy Rad-226 (metal tj. ciało stałe), ulega w ziemi przemianie do  Radonu-222 (gaz)   który bezszelestnie, przedostaje się z gleby do powietrza a następnie – po kolejnej przemianie (czy serii przemian) – z powietrza powraca na ziemię  jako Polon-218 (metal tj. ciało stałe) lub jeden z jego metalicznych progenów.

Sebastian Żywicki

SZEREG URANOWO-RADOWY

szereg uranowo-radowy

 

SZEREG TOROWY

szereg torowy

 

SZEREG URANOWO-AKTYNOWY

szereg aktynowyArkusz kontrolny schematu szereg uranowo-radowy

Arkusz kontrolny schematu szereg torowy

Arkusz kontrolny schematu szereg uranowo-aktynowy

 

Radon kontrola